Základní informace

Home » O městě » Základní informace

Název obce Seč je odvozen od sečení, tedy způsobu získávání půdy kácením stromů. Právě tento způsob představoval takřka jedinou možnost, jak ve zdejší, poněkud drsné krajině půdu získat. 

První doložená zmínka o Seči pochází z roku 1318 v souvislosti se Svěnkem ze Seče, v polovině 14. století je v souvislosti s nově zakládaným biskupstvím v Litomyšli poprvé zmíněn farní kostel v Seči (sv. Štěpána). Na konci 15. století je Seč coby městečko uváděna jako součást vildštejnského panství – tehdy se dostala do majetku Trčků z Lípy. Ti své statky prodali v roce 1555 Robmhápům ze Suché, vlastnícím mj. i nedalekou Lichnici. Ti později panství rozdělili a nově vzniklé ohebské panství, jehož centrem se stala Seč, získal Václav Robmháp.

Ten už nechtěl opravovat zpustlé hrady, a tak v Seči vykoupil několik usedlostí, kde zřídil dvůr a nechal si vystavět sídlo, poprvé zmiňované roku 1577 (pozdější zámek).

Panství pak ještě mnohokrát změnilo majitele. Nejvýraznější stopu zde zanechal Karel Záruba z Hustířan, který na počátku 17. století nechal někdejší sídlo přestavět na jednoduchý renesanční zámek. Úpravy byly dokončeny v roce 1610, jak dokládá kamenný portál s erby majitelů nad původním vstupem z nádvoří. V roce 1610 byla také zahájena stavba kostela na náměstí, dokončená o 10 let později. Zárubové ale v době pobělohorské opustili zemi, a tak se panství dostalo do majetku Františka de Couriers a stalo se součástí Nasavrk.

V roce 1853 byla Seč povýšena na město a do znaku získala stříbrnou lilii v červeném poli.

Posledními majiteli byli Auersperkové, kteří panství získali v polovině 18. století. Tehdy už byl ale zámek dlouho nevyužívaný a změnil se v hospodářskou budovu sloužící potřebám přilehlého dvora. Oprav se dočkal až na přelomu 60. a 70. let 20. století, kdy našel využití pro kanceláře místního úřadu.

Velkým mezníkem v historii Seče byla stavba údolní přehrady, jež měla pomáhat chránit před ničivými povodněmi. Stavba byla započata 1924 a dokončena v roce 1935. Voda zaplavila údolí o délce téměř 7 km a vytvořila jezero s ostrůvkem. Když byla v roce 1946 dostavěna vodní elektrárna, vodu do ní přivádělo unikátní 1 km dlouhé dřevěné potrubí. To bylo v roce 2010 nahrazeno ocelovým, v současnosti se můžete podívat pouze na jeho vystavené demontované části.

Jakkoliv byla Seč, hrad Oheb a romantická zákoutí klikatící se Chrudimky lákavá pro výletníky i malíře v dřívějších dobách, po výstavbě přehrady se Seč postupně stala významnou rekreační oblastí, rájem chatařů, rybářů i příznivců vodních sportů.

Ve městě a jeho místních částech najdete řadu ubytovacích kapacit, od kempů až po hotely. Proto je také město častým výchozím bodem pro výlety za památkami do okolí, pro krásnou okolní přírodu láká i k cyklovýletům a procházkám po místních vycházkových trasách.