Související aktuality |
- Pozvánka na výstavu "Vánoce v muzeu" (15.11.2007, Tisková zpráva)
Závěr roku v Městském muzeu a galerii patří nejen betlémům, ale zvláště soustruženým hračkám vyrobeným panem Zdeňkem Bukáčkem z Krouny, který v letošním roce oslavil významné životní jubileum. K prohlédnutí je připraven kompletní výrobní sortiment hraček.
Zdeněk Bukáček
Se narodil 19. července 1957 v Krouně, zde také žije a pracuje. Jako jeden z mála současných výrobců hraček navazuje na rodinnou tradici. Soustružené hračky začal v roce 1957 vyrábět jeho dědeček František Bukáček. Od něho převzal výrobu syn Zdeněk a v tradici pokračuje jeho syn Zdeněk Bukáček. Ten se v letech 1971 až 1974 vyučil ve Školském ústavu lidové umělecké výrovy v Praze v oboru umělecký zpracovatel dřeva. Řemeslný „fortel“ a taje výroby synovi předal jeho otec v rodinné dílně v Krouně. Po vyučení vyráběl soustružené hračky pro prodejny Ústředí lidové umělecké výroby, po jejím zániku se věnuje výrobě hraček dále a odbyt svých výrobků si zajišťuje sám.
Tvorba Zdeňka Bukáčka
Základ výroby Zdeňka Bukáčka tvoří soustružené hračky vycházející z tradičního sortimentu někdejších krounských hračkářů: soustružené panenky samostatné, panenky s pohyblivýma rukama a mimikem, panenky s máselnicí a dalšími doplňky, husary a trubače na koních, bubeníky a dragouny, dále pohyblivé hračky: zobající slepičky, kovající kováře, koníky u žlabu.
Vedle toho vznikají i hračky podle návrhů současných výtvarníků a v poslední době, kdy se sám stará o odbyt svých výrobků, i hračky zhotovené na přání zákazníka.
Pan Zdeněk Bukáček si zakládá na mistrném zvládnutí technologie výroby a dodržení výrobních postupů. Pan Zdeněk Bukáček udržuje s popularizuje tradiční výrobu soustružených krounských hraček a v roce 2002 mu byl udělen titul Nositel tradice.
Další část výstavy patří výstavě betlémů převážně ze sbírky muzea. Nejpočetněji jsou zastoupeny řezbové betlémy lidových řezbářů Bohumíra Martínka, Miloslava Klofáče, Václava Pelikána, Zdeňka a Vlastimila Škrochových, nově zakoupený betlém Jiřího Petrlíka, Vladimíra Doubala, Vladimíra Melzla, Františka Vacka a další. Nechybí krásně zdobený perníkový betlém Dany Tlapákové, slaměný Jana Poříze, keramický betlém studentů hlineckého gymnázia, keramický betlém pana profesora Pravoslava Rady, neopakovatelný betlém ze šustí laskavě zapůjčila paní Božena Hladká. Samozřejmě nechybí na Hlinecku nejvíce rozšířené tradiční papírové betlémy.
Návštěvníky srdečně zveme na doprovodné programy výstavy : 19. 12. 2007 přijede pan Zdeněk Bukáček a skupiny dětí si mohou pod jeho vedením dodělat hračku a odnést si ji domů, paní Dana Tlapáková bude zdobit medové perníčky a pan Rudolf Řádek ukáže jak se vyrábí svíčky. A to vše od 9 do 12 a od 13 do 16 hodin.
Součástí výstavy „Vánoce v muzeu“ bude i prodej drobných dárků uvedených výrobců a výrobků klientů dobrovolnického centra Fokus ze skupiny M. Růžičkové.
Až letos přijdou vánoce, svátky pohody, radosti, pokoje, veselé vánoční hody s dojemným Štědrým večerem, opředené nevadnoucím, tajemným kouzlem vánočních obyčejů, zvyků a pověr, písní a koled, nezapomeňme na opuštěné a potřebné lidi ve svém okolí.
|